Napadlo Vás někdy předtím, že by se závažné zdravotní problémy mohly týkat i Vás?

Vůbec jsem si to neuměl představit. Byl jsem mladý, silný, sportovec, žil jsem zdravě, a o to víc mě to šokovalo. Najednou mi doktor řekl, že mám rakovinu a ještě ten den mě budou operovat. V tu chvíli se Vám svět zúží a myslíte jen na to, že chcete přežít. Já jsem měl štěstí, že se na to náhodou přišlo včas. A proto jsem se vlastně následně i rozhodl, že o své nemoci budu mluvit, protože by to mohlo pomoci i někomu jinému přijít k lékaři včas. Po pár dnech jsem dostal první zprávu, ve které mi nějaký muž děkoval, že jsem mu zachránil život. To byl pro mě velmi silný zážitek, na který dodnes vzpomínám. Díky tomu jsem následně začal v kruhu přátel budovat Nadační fond a projekt STK pro chlapy, který nyní postupně rozvíjíme. Dnes, čtyři roky od chvíle, kdy jsem o svém zdravotním problému začal mluvit nahlas, máme už podobných emailů a zachráněných životů několik desítek. Nemluvě o stovkách dalších, kteří šli na prohlídku a píšou nám vděčné dopisy, protože konečně sebrali odvahu a nakonec vše dopadlo dobře a mají klidné spaní.

Proč „STK pro chlapy“?

Protože věříme, že tento název je pro chlapy jednoduchý, pochopitelný a zároveň je hravý a snadno zapamatovatelný. Tak jako se staráme o auto, tak se můžeme starat i o svoje tělo. Cílíme především na muže, ale paradoxně naším největším koaličním partnerem jsou ženy. Ty jsou v péči o vlastní zdraví podstatně pokročilejší, vědí, že je důležité věnovat se prevenci a mají to už prostě nějak v sobě. My se snažíme, aby jim náš manuál pomohl v jejich snaze dostat také své chlapy na preventivní prohlídky. Ať už je to manžel, partner, tatínek, bratr nebo kamarád. Chceme, aby postupně vznikla komunita moderních mužů, kteří se zajímají o své zdraví a společně se mnou dělají ze společenského tabu společenské téma. Je ale opravdu těžké takový projekt rozjet a proto se stále snažíme získávat další partnery, kteří by tento trend šířili dále.

Jak konkrétně by měla prevence vypadat?

Prevence by měla probíhat minimálně formou pravidelné prohlídky jednou dva roky. Máme na ni dokonce i nárok od pojišťovny, ale zjistili jsme, že tento fakt ví jen asi 5% lidí. Preventivní prohlídku by měl poskytnout náš praktický lékař, který udělá základní vyšetření a pošle nás na další odborná vyšetření. Další možností jsou také soukromá zdravotnická zařízení, kde to funguje prakticky doslova jako na kontrole STK - jsme objednáni na určitý čas, přijedeme, naše tělo je podrobeno kontrole a zase odjedeme. Zde je to ale samozřejmě zpoplatněno.

Jaké jsou Vaše současné cíle, kterých chcete dosáhnout?

Největším současným cílem STK PRO CHLAPY je, aby se z rakoviny varlat i dalších témat mužského zdraví stalo společenské téma. Až se to stane, tak my všichni chlapi snad přestaneme být hrdinové a ztratíme konečně ten falešný pocit, že jsme nesmrtelní a nic se nám nemůže stát. A pokud se tohle podaří, tak tím zachráníme stovky a možná i tisíce mužských životů…

I proto jsme nafotili fotky s mojí partnerkou Gábinou v rámci projektu „Hlídej si mě“, který vznikl ve spojení s Dialog Jessenius. Je to kampaň zaměřená především na střední školy a jejím cílem je, abychom se o svém zdraví a případných problémech nestyděli začít se bavit mezi sebou, primárně mezi partnery, ale třeba i mezi kamarády ve škole, a navzájem se hlídali.

Co se týče sportovní kariéry, mým cílem je probojovat se na třetí Olympijské hry v roce 2016. Věřím, že pokud se mi to podaří, tak to může být další dávka motivace pro lidi, kteří třeba právě bojují s nějakou nemocí či nepřízní osudu a potřebují uvěřit ve slovo NÁVRAT.