Proč má stále více mužů problémy s oplodněníma s kvalitou spermiogramu? Co je příčinou?

I když se často názor, že kvalita spermií u mužů klesá, ozývá na různých veřejných i vědeckých fórech,  moderní vědecké studie analyzující kvalitu spermií ve vztahu k věku, tento tradovaný fakt nepotvrzují. Sice ještě před 25 lety bylo za normální počet považováno 40 milionů spermií na jeden mililitr, nyní jsme rádi, že u mužů nacházíme v průměru 15 milionů. Ale nejen počet, ale i kvalita hraje roli a při ostatních dobrých parametrech i těch 15 až 20 milionů na mililitr může vést k bezproblémovému otěhotnění.

Když mluvíme o všeobecně známém zvedání věku prvorodiček, tak k tomu bohužel patří i daleko rapidnější zvyšování věku otců. Způsobuje to řada socioekonomických faktorů, které jsou v tisku často rozebírány.
 

Významná otázka ale vyvstává právě s uvedeným věkem našich budoucích otců. Když mluvíme o všeobecně známém zvedání věku prvorodiček, tak k tomu bohužel patří i daleko rapidnější zvyšování věku otců. Způsobuje to řada socioekonomických faktorů, které jsou v tisku často rozebírány. Ve vyšším věku samozřejmě stoupá vliv řady negativních vlivů. Nejčastějším důvodem je narušená schopnost tvorby dostatečného počtu zdravých spermií nebo překážku v semenných cestách. Příčinami těchto poruch mohou být např. infekce močových cest, žilní městky - křečové žíly varlete (varikokéla), úrazy šourku, kouření, alkohol, drogy, některé léky, operace, ale třeba i dlouhé sezení v autě či nezdravý životní styl. Léčení všech těchto příčin a jejich následky jsou s postupujícím věkem složitější a významnější.

Dá se tomuto trendu nějak vyhnout – např. právě změnou životního stylu?

Počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie pro oplodnění použít, stoupá. Proto je dobré se o vlastní plodnost zajímat a vědět, jak na tom jsem.

Pokud má muž závažnou a jen komplikovaně léčitelnou poruchu, nepomůže mu, že přestane pít nebo kouřit. Proto doporučujeme prověření vlastní plodnosti postřednictvím vyšetření spermiogramu, který provádí každá klinika reprodukční medicíny. Počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie pro oplodnění použít, stoupá. Proto je dobré se o vlastní plodnost zajímat a vědět, jak na tom jsem.

Existuje nějaká forma prevence proti neplodnosti?

V té obecné rovině je to zdravý životní styl se vším co k němu patří. Jistou formou prevence plodnosti je i zamražení spermií. K tomuto kroku by měli přistoupit onkologičtí pacienti před zahájením léčby, včetně malých chlapců, protože ozařování a chemoterapie spermie poškodí. Uchovat by si je měli také pacienti s chronickou nemocí, například mladí diabetici, protože nemoc může do budoucna kvalitu spermií zhoršit.

Nabízí moderní medicína možnosti, jak pomoci mužům s nižší kvalitou spermií se samotným oplodněním?

Ano, velmi efektivní je napříkald metoda ICSI, při níž je vybraná spermie implantována přímo do vajíčka. ICSI se provádí na speciálním přístroji - mikromanipulátoru. Úspěšnost oplození u nás v IVF Cube dosahuje až 90% a je vhodná pro páry se špatnou kvalitou spermií nebo u párů, kde se od ženy získal nízký počet vajíček. Výběr, jak spermie, tak vajíčka, významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku kvalitního embrya oproti klasickému mimotělnímu oplodnění.