Klinické projevy tohoto onemocnění
Spektrum klinických projevů začíná zánětem nosohltanu a končí jedněmi z nejtěžších a nejrychleji probíhajících infekčních onemocnění, které mohou člověka usmrtit. Invazivní meningokoková onemocnění (IMO) jakými jsou hnisavé záněty mozkových blan a především meningokokové sepse tj. zaplavení organismu bakteriemi  mohou skončit smrtelně i při odpovídající léčbě během několika hodin od počátku příznaků. Zrádné jsou tyto infekce i v tom, že několik hodin od začátku onemocnění nemusí být patrny žádné alarmující příznaky a potom dojde náhle k rychlému vývoji nemoci, krvácení do kůže a k úmrtí může dojít během několika hodin. Vyvolavatel těchto infekcí je dobře citlivý na řadu antibiotik, ale v organismu dochází při infekci meningokokem k těžkým zánětlivým změnám, které mohou pokračovat i po zlikvidování bakterie. 

Zrádné jsou tyto infekce i v tom, že několik hodin od začátku onemocnění nemusí být patrny žádné alarmující příznaky a potom dojde náhle k rychlému vývoji nemoci, krvácení do kůže a k úmrtí může dojít během několika hodin.

Dopady na zdraví člověka v jakémkoliv věku
Možné poškození tkání může vést k celoživotním následkům i smrti nemocného. Onemocnět infekcí způsobenou Neisseria meningitidis může člověk ve kterémkoliv věku. Nicméně nejrizikovější skupiny jsou děti do 5 let věku a dospívající. Právě skupina adolescentů je nejen pro počet případů, ale i jako zdroj pro okolí, nejzávažnější. Důvodů je několik. Jde jednak o způsob života mládeže, určitou hormonální nerovnováhu, ale i většinou pozdnější zahájení léčby, jak bylo ověřeno ve studiích.  Přestože existují, jak uvedeno, sofistikované postupy v léčbě, stále se řadu především mladých lidí a dětí nepodaří zachránit nebo nemocní přežívají s těžkými celoživotními následky. Průměrná úmrtnost dosahuje 10 % a těžké následky postihují 20% nemocných '(amputace končetin, porucha sluchu, poškození mozku a jiné). Jedinou ochranou, která může zabránit onemocnění je očkování. K dispozici jsou již očkovací látky proti všem typům, které způsobují tato dramatická onemocnění. Očkovat lze již od kojeneckého věku podle typu očkovací látky.