Jak se projevuje?

Ve většině případů se na kůži objeví zarudlá ložiska překrytá stříbřitými šupinkami olupující se pokožky, doprovodným příznakem bývá svědění. Nejčastější lokalizací jsou lokty a kolena, možné je však postižení jakékoli části těla, často i nehtů a pokožky vlasaté části hlavy. Existují i závažné případy s postižením velkých ploch nebo s přidruženým postižením kloubů (artritidou).

Léčba lupénky patří do rukou specialisty - kožního lékaře. U některých pacientů zaznamenáme úplné vymizení příznaků, častý je však opakovaný výskyt a chronický průběh onemocnění.

Léčba lupénky patří do rukou specialisty - kožního lékaře. U některých pacientů zaznamenáme úplné vymizení příznaků, častý je však opakovaný výskyt a chronický průběh onemocnění. Další vývoj je nepředvídatelný a nemoc provází pacienty prakticky celoživotně. Mají výrazně zhoršenou kvalitu života, cítí se znevýhodnění vůči svému okolí a často trpí psychickými obtížemi a depresemi. Každý pacient s lupénkou vyžaduje citlivý individuální přístup.

Jak může v případě lupénky pomoci lékárník?

Speciálně u dermatologů se častěji než u jiných specializací setkáváme s tím, že lékař místo průmyslově vyrobeného hotového léku předepíše pacientovi mast, krém či jiný lék, který je třeba individuálně připravit v lékárně z jednotlivých surovin v předepsaném množství a správným postupem. Některé lékárny omezují poskytovaný rozsah individuální přípravy, protože je časově náročná a ekonomicky nerentabilní. Osobně si myslím, že je to škoda, a pacientům přeji najít takovou lékárnu, která na tuto část svého poslání dosud nerezignovala.

Jak se s nemocí žije?

Život s psoriázou znamená každodenní zvýšenou péči o pokožku, jejíž nedílnou součástí je pravidelné používání vhodných kosmetických přípravků. Existuje široká paleta více či méně specializovaných mastí, krémů, olejových emulzí, mlék, roztoků, šampónů a dalších volně prodejných produktů. Po použití některých z nich pacienti udávají překvapivě výrazné zlepšení jejich stavu. S vhodným výběrem vám ochotně poradí vzdělaný personál ve vaší lékárně. V některých případech můžete dostat vzorečky na vyzkoušení před tím, než se rozhodnete ke koupi.