Inkontinence bývá mylně spojována s vyšším věkem. Zdaleka však netrápí jen seniory, objevuje se i u mladých lidí. Příčin, které ji způsobují, je několik - u žen bývá důsledkem změn, ke kterým dochází v průběhu těhotenství, po porodu a menopauze. U mužů únik moči souvisí s problémy s prostatou či neurologickým onemocněním. Původcem inkontinence mohou být i určitá onemocnění, jako jsou infekce močových cest, svou roli hraje i obezita, užívání léků s močopudnými účinky atp.

Léčba inkontinence

Inkontinenci je možné v závislosti na její příčině léčit. Postup léčby se liší podle toho, jde-li o inkontinenci stresovou, urgentní nebo ev. smíšenou. Při stresové dochází k úniku moči při zvýšeném nitrobřišním tlaku (při smíchu, kašli, zvedání těžkých břemen apod.) a dá se řešit posilováním svalů pánevního dna, elektrostimulací a v krajním případě operací. Urgentní inkontinence je pak označení pro únik moči spojený s nucením na močení, při němž dochází k náhlým a nekontrolovatelným stahům svaloviny močového měchýře nebo oslabení svěrače močové trubice. Urgentní inkontinence se léčí farmakologicky.

Pacienti mnohdy ve snaze inkontinenci utajit volí i nevhodné pomůcky – např. místo inkontinenčních vložek používají menstruační.

Nevhodná řešení inkontinence

Nechávat si problém pro sebe a oddalovat řešení znamená pro člověka, jehož inkontinence trápí, zbytečnou psychickou zátěž. Pacienti mnohdy ve snaze inkontinenci utajit volí i nevhodné pomůcky – např. místo inkontinenčních vložek používají menstruační. Ty jsou však zcela nevhodné, protože nedokáží neutralizovat zápach moči. Na rozdíl od inkontinenčních vložek, které jsou prodyšné, nejsou vhodné ani k dlouhodobějšímu použití. Inkontinenční vložky jsou navíc pro muže i pro ženy speciálně anatomicky tvarované tak, aby zachytily tekutinu v jakékoliv situaci a i ve větším množství najednou.

Praktické inkontinenční kalhotky

Pro muže i ženy jsou kromě vložek dostupné i praktické natahovací kalhotky s vysoce savým jádrem, které rychle odvádí tekutinu a zabraňují vzniku zápachu. Kalhotky jsou vyrobeny z prodyšného, hypoalergenního materiálu. Jsou maximálně pohodlné a vyrábějí se v různých barevných variantách - od běžného spodního prádla jsou tak téměř k nerozeznání.