Charakteristickým znakem bakteriální vaginózy je silný, vodnatý, šedobílý výtok, který páchne po rybách. Proto je toto onemocnění velmi snadno rozpoznatelné a rozlišitelné od mykózy, která nezapáchá a výtok je hrudkovitý, podobný tvarohu. Různé fáze menstruačního cyklu, sexuální aktivita, používání poševních výplachů, snížená imunita, užívání antibiotik, návštěva plováren, wellness - to jsou faktory, které mohou narušit přirozenou rovnováhu poševního prostředí. Pokud dojde k narušení stability mikroflóry a snížení počtu až vymizení laktobacilů, zvýší se pH prostředí a dojde k infekci.

Léčba antibiotiky

Jednou z možností léčby bakteriální vaginózy jsou antibiotika. Za nevýhodu lokální, vaginální antibiotické léčby se považuje častý návrat onemocnění v průběhu několika týdnů až měsíců. Do měsíce je pravděpodobnost návratu BV 15-30 % do 90 dní 70 % a do roku 80 %. Systémová antibiotika mají kromě rizika návratu onemocnění časté nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení či pocit kovové chuti v ústech. Také jejich opakované použití u těhotných žen se nedoporučuje.

Vaginální gely

Narozdíl od antibiotik, druhou možností léčby BV je úprava laktobacilární flóry vaginálním gelem s klinicky ověřenou účinností, který je volně dostupný v každé lékárně. Gel obsahuje dvě účinné látky, které jsou potřebné k nastolení rovnováhy vnitřního prostředí pochvy, a to kyselinu mléčnou a glykogen. Kyselina mléčná okamžitě vytvoří potřebné přirozeně kyselé prostředí, a tím rychle zastaví množení škodlivých bakterií. Zároveň podpoří růst bakterií kyseliny mléčné a nastolí tak rovnováhu vnitřního prostředí pochvy. Glykogen podporuje tento ozdravný proces, protože slouží jako živina pro bakterie kyseliny mléčné, které se pak rychle množí. Gel takto zmírňuje a odstraňuje nepříjemnosti a problémy, které způsobuje bakteriální vaginóza.

Prevence

Gel je možné používat i preventivně, ale i tehdy, když už problémy nastanou. Doporučuje se používat po léčbě antibiotiky nebo antimykotiky, po aplikování vaginálních výplachů na obnovu mikroflóry, preventivně po sexuálním styku, návštěvě   koupaliště,  sauny.  I v  období  vyčerpání, stresu   nebo  v důsledku snížené imunity může gel pomoci. Rychle a efektivně působí proti charakteristickému, velmi nepříjemnému "rybímu zápachu". Jelikož napodobuje přirozené obranné mechanismy v pochvě, je jemný, bezpečný a může se užívat i během těhotenství i kojení.