Hledáte informace, jak se na stáří připravit?

Nevíte, jak vše zorganizovat, aby Váš blízký mohl zůstat ve svém domácím prostředí?

Nerozumíte systému služeb a sociálních dávek pro seniory?

Pečujete o seniora a připadáte si vyčerpaní a osamocení?

Obraťte se na nás. Bezplatně poradíme, pomůžeme zajistit potřebnou péči a najít řešení i v dalších otázkách.

Kontakt: Krása pomoci o.p.s, tel: 725 692 170, www.krasapomociops.cz

Když se řekne život ve stáří, jak daleko jsme ve svých představách schopní až zajít? Většina si představí období, až já budu v důchodu tak… Dál už ve svých myšlenkách nezacházíme. Přitom právě příprava na pokročilé stáří, na období, kdy už budu ve většině oblastí svého života potřebovat pomoc druhého člověka, je nesmírně důležitá. Přemýšlet a plánovat si i tuto etapu života je pro nás tabu. Stejně tak je tabu sdílet své myšlenky, pocity a přání s blízkými lidmi.

Každý si v hloubi duše přeje žít doma, v prostředí, které si vytvořil a kde se cítí dobře, po celý svůj život. Často se v poradně setkávám, s předsudky, že když se člověk částečně už nedokáže postarat sám o sebe, nemůže žít doma. Právě proto, že před tímto tématem zavíráme oči a ani si ho neplánujeme, většinou nás zastihne nepřipravené a my nevíme, jak situaci řešit.

Smutným faktem je, že pokud už jsem nesoběstačný, rozhoduje o způsobu mého života někdo druhý. Mnohdy to rozhodnutí leží na rodině seniora. Zvládne to tatínek, maminka doma, nebo je lepší zvolit domov pro seniory? Bohužel péče doma je jedno velké tabu, krok do neznáma a přirozeně tak z toho mají rodiny obavy. Někdy zcela zbytečně padne rozhodnutí na stranu ústavního zařízení.

Také pečování o nemocného člena rodiny doma není v naší zemi prestižní záležitostí. Nikdo se tím raději veřejně nechlubí. Společenský status je určován podle zaměstnání. Přitom právě naopak tato náročná činnost by měla být naší společností vysoce ceněna a obdivována.

Zeptejte se maminky, tatínka nebo svých prarodičů, jak a kde chtějí žít v pokročilém stáří, kdy se už nebudou moci o sebe postarat sami. Zeptejte se i sami sebe a začněte plánovat. I toto období je nedílná etapa našeho života a měli bychom ji prožít důstojně a kvalitně.

Proč to (ne)jde i doma?

V životě každého z nás může nastat situace, kdy bude muset řešit zajištění péče o své rodiče, či prarodiče. Jak se ale rozhodnout, když chci pro své blízké to nejlepší, a co je vlastně to správné řešení? Zvládnu zajistit péči sám, nebo je lepší zvolit domov pro seniory, či jinou instituci? Podle odhadů asi jenom 4 % seniorů potřebuje dlouhodobou ústavní péči a u lidí starších 80 let je to pouze 20 %, ostatní mohou a především si přejí žít ve svém domácím prostředí. Pravdou je, že v našich podmínkách dochází ke zcela zbytečnému umisťování seniorů do ústavní formy péče, která je pro stát i nepochybně nákladnější.

Důvodem mnohdy není nezájem rodiny či neochota přizpůsobit svůj životní styl, často jenom nemají potřebnou podporu, informace, chybí jim profesionální konzultace.  Nevědí, jaké služby, možnosti v zajištění péče o staršího člověka existují, jak nečekanou situaci řešit a jak se s ní vyrovnat, zmenšit úzkost a obavy. Právě proto naše obecně prospěšná společnost Krása pomoci zavedla v Praze novou službu koordinátora péče a podpůrných služeb v terénu, která zajišťuje komplexní podporu seniora a jeho blízkých v těchto situacích.

Najdete nás v Kontaktních místech:

  • Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha

úterý a čtvrtek 10 – 14 hod., atrium pavilonu A

  • Úřad MČ Praha 2,

Po telefonické dohodě (tel. 725 692 170) se můžeme setkat v poradně Krása pomoci, o.p.s. (Perucká 2483/9, Praha 2), nebo Vás navštívíme přímo v domácím prostředí seniora.

www.krasapomociops.cz