„Snad každý zažije během dospívání náročnější období. Složité vztahy s vrstevníky nebo rodiči, nejistota ohledně vlastní identity a celková psychická nevyrovnanost mohou vést k záškoláctví, experimentům s návykovými látkami i nevhodnému chování až kriminalitě. O to těžší je poznat, že naše dcera nebo syn mají vážný problém. A především – přiznat si, že dosáhl mezí, kdy to sami nezvládneme a musíme vyhledat odbornou pomoc,“ popisuje ředitelka Laty Markéta Ježková.

Přehlížení problému může vést k jeho vážnému zhoršení, kdy se nejen okolí vše dozví za mnohem dramatičtějších okolností, ale vaše dítě i celou rodinu může vážně poznamenat na celý život.

Společenské tabu

Navíc problémy v rodině jsou i společenským tabu – pocit, že je třeba je schovat před sousedy, přáteli či širší rodinou může převládnout. Co když někdo uvidí, jak jdeme k psychologovi? Selhal jsem jako rodič? A nebude to pro dítě ještě horší, když se o všem dozvědí jeho spolužáci? „Je normální, že takové obavy přicházejí. Ale přehlížení problému může vést k jeho vážnému zhoršení, kdy se nejen okolí vše dozví za mnohem dramatičtějších okolností, ale vaše dítě i celou rodinu může vážně poznamenat na celý život,“ varuje Markéta Ježková. A vysvětluje, že Lata i všechny podobné profesionální organizace proto naprosto ctí soukromí svých klientů, nikdy nezveřejňuje bez souhlasu jejich jména ani fotky a dodržuje profesní mlčenlivost.

Problémy s autoritou

Druhým obtížným krokem je pak přimět samotného mladého člověka, aby nejen souhlasil s návštěvou odborníka, ale skutečně vyslechl jeho rady. Pro teenagery, kteří obtížně přijímají autority, může být problém vytvořit si důvěrný vztah s výrazně starším člověkem. Proto Lata nabízí program Ve dvou se to lépe táhne, kdy se klient ve věku 13 až 26 let pravidelně setkává jen s o málo starším dobrovolníkem, tráví spolu volný čas a nenásilně mohou přejít i k rozhovorům o tom, co klienta trápí.

„Naši dobrovolníci jsou samozřejmě patřičně vyškoleni, ale jinak jsou to obyčejní mladí lidé, převážně studenti, kteří si sami poměrně nedávno prošli obdobím dospívání. Díky tomu se jim klienti často svěří snadněji než dospělým odborníkům,“ popisuje Markéta Ježková. Někdy i jen tyto pravidelné schůzky a rozhovory stačí k tomu, aby klient získal zpět ztracené sebevědomí, motivaci nebo zodpovědnost při plnění svých povinností. Jindy ho zase schůzky přesvědčí, že by problém měl řešit se svými rodiči, učiteli či odborníkem.

„Zapojení do programu Lata mi přineslo hodně. Na to, jak se mi původně ani moc nechtělo, jsem velice mile překvapená. Možnost mít tu určitou dobu kamarádku (nebo kamaráda) se stejnými zájmy, je hrozně fajn,“ potvrzuje jedna z klientek, patnáctiletá Hanka, která dodává, že díky programu jí také vzrostlo sebevědomí.

Kromě programu Ve dvou se to lépe táhne nabízí Lata pomoc také celým rodinám formou takzvaných rodinných konferencí. Více informací najdete na www.lata.cz.

Pomoc ohroženým dětem a jejich rodinám můžete podpořit formou DMS ve tvaru DMS LATA, kterou zašlete na telefonní číslo 87 777.