Na Intervenční centrum Praha se obrátila 21 letá dívka. Již před rokem se rozešla s násilným partnerem o 8 let starším. Společně žili téměř rok v pronajatém bytě v jihočeském regionu. Chování se znaky násilí se u něj objevilo dost krátce po seznámení – chtěl mít přehled o jejím pohybu, kontroloval jí textové zprávy i e-mail. Projevoval nelibost, když si dohodla večerní program s kamarádkami bez něj. Vznikaly četné neshody, hádky.

Opakované vulgarity

V takových situacích muž na dívku křičel, byl k ní vulgární a několikrát ji zlostně chytil za paže nebo s ní prudce smýkl či ji trhnutím otočil k sobě, když chtěla odejít z místnosti. Zblízka jí křičel do obličeje a držel ji přitisknutou ke zdi. Po takových výstupech se cítila vyčerpaná, ale o rozchodu začala uvažovat až tehdy, kdy partner začal žárlit i na kolegy, vyzvedával ji před zaměstnáním a ráno ji vozil do práce autem. Omlouval to obavami o její bezpečí. Po několika měsících začal dívku dokonce příležitostně zamykat doma a naléhal na ni, aby dala výpověď, že oba zvládne uživit sám. Tou dobou se ho začala bát a uvědomila si, že bude muset vztah co nejdříve ukončit. Svůj úmysl mu sdělila v hádce, zcela nepřipravená na to, co bude následovat. Jeho reakce ji šokovala – tvrdě ji přirazil ke zdi, nenechal ji ani promluvit a vynutil si pohlavní styk. Poté odešel do zaměstnání a nechal ji ležet na podlaze v předsíni. Zamkl ji v bytě a sebral jí klíče i telefon. Dívce se ale podařilo najít náhradní klíče v jeho osobních věcech a odešla ke kamarádce. Ta ji přesvědčila, aby zavolala policii.

Ošklivé zážitky se jí vracely ve formě nočních děsů a občasných flashbacků doprovázených pocity úzkosti a nevolnosti.

Přístup policie

Dívka byla přesvědčená, že jí nikdo neuvěří, že šlo o znásilnění, když k pohlavnímu styku došlo s partnerem, se kterým sdílela jednu domácnost a byla s ním v dlouhodobém vztahu. Z tohoto pohledu ji mile překvapil přístup policistů. Byli připraveni se případem seriózně zabývat, ale měli pochopení pro její rozhodnutí nedat souhlas s trestním stíháním. Rozhodla se, že nechce podstoupit náročný proces trestního řízení a že se bude raději soustředit na to, aby si vybudovala vlastní zázemí a smířila se s rozchodem. Přestěhovala se do Prahy, našla si novou práci a začala opět studovat. Setkávala se opět s přáteli a pravidelně jezdila za rodiči. S odstupem času však začala i přes to pociťovat, že jí zážitky ze vztahu s násilným partnerem dělají problémy v navázání dalšího vztahu. Ošklivé zážitky se jí vracely ve formě nočních děsů a občasných flashbacků doprovázených pocity úzkosti a nevolnosti. Trpěla nedůvěrou a z případného intimního sblížení s novým partnerem měla panický strach. To byl také důvod, proč vyhledal pomoc Intervenčního centra.

Dívce jsme poskytli úvodní konzultaci, kdy se dozvěděla, co vše nabízíme a měla možnost osobně se potkat s psycholožkou. Využila možnosti psychologické pomoci a domluvila se na spolupráci. Již několik měsíců dochází na terapeutická sezení a její stav se postupně zlepšuje.